Brąz dla Holenderek w Londynie

Archiwum '17

W trwających w Londynie Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce reprezentacja Holandii zdobyła w niedzielę dwa brązowe medale. Dla Polaków weekend był mniej szczęśliwy i po trzech dniach zawodów Biało-Czerwoni pozostają bez medali.

Niedziela była dobrym dniem dla niderlandzkich lekkoatletek. Najpierw trzecie miejsce w siedmioboju zdobyła 24-letnia Anouk Vetter. Przed ostatnią konkurencją, biegiem na 800 metrów, Holenderka była trzecia i ku uciesze niderlandzkich fanów udało się jej obronić tę pozycję.

W sumie Vetter uzbierała 6636 punktów i tym samym ustanowiła nowy rekord Holandii. Tytuł mistrzyni świata zdobyła mistrzyni olimpijska z Rio, Belgijka Nafissatou Thiam, która uzyskała 6784 punkty.

Holenderscy kibice lekkoatletyki w niedzielę czekali jednak głównie na występ gwiazdy niderlandzkiego sportu, Dafne Schippers. Na poprzednich MŚ w 2015 roku Schippers zdobyła złoto w biegu na 200 metrów i srebro w biegu na 100 metrów, a z Rio przywiozła srebrny krążek (200 m).

W niedzielnym finale sprintu na 100 metrów 25-latka z Utrechtu należała więc do kandydatek do medalu. I spełniła pokładane w niej nadzieje. Start Holenderki nie był najlepszy, ale na ostatnich metrach Schippers dogoniła czołówkę i – prawie że dosłownie – rzutem na taśmę wywalczyła brąz.
Schippers uzyskała czas 10,96 s, a zwycięska Amerykanka Tori Bowie na pokonanie stu metrów potrzebowała 10,85 s. Bowie była minimalnie szybsza niż Marie-Josée Ta Lou z Wybrzeża Kości Słoniowej, która przegrała tytuł mistrzyni świata o zaledwie jedną setną sekundy. Elaine Thompson, mistrzyni olimpijska z Rio na 100 metrów, rozczarowała i była dopiero piąta.

Polacy startujący w niedzielnych finałach powodów do radości mieli dużo mniej. Dyskobol Piotr Małachowski, wicemistrz olimpijski z Rio i mistrz świata z 2015 roku, zajął dopiero piąte miejsce. Także w konkursie pchnięcia kulą, mimo dwóch finałowych pozycji Polaków, Biało-Czerwonym nie udało się zdobyć medalu. Michał Haratyk był piąty, a Konrad Bukowiecki ósmy.