Holenderskie piłkarki po raz pierwszy w finale ME!

Archiwum '17

Czwartek 3 sierpnia przejdzie do historii niderlandzkiego (kobiecego) futbolu. Na stadionie w Enschede piłkarki Oranje pokonały Anglię 3-0 i po raz pierwszy w dziejach awansowały do finału Mistrzostw Europy.

Podopieczne Sariny Wiegman wyszły na prowadzenie w 22. minucie. Precyzyjnym strzałem głową popisała się Vivianne Miedema. Wynik na 2-0 dla Holandii podwyższyła Daniëlle van de Donk, która w 62. minucie wykorzystała fatalny błąd w defensywie Angielek. Trzeci gol, samobój Millie Bright, padł już w doliczonym czasie gry.

W finale piłkarki Oranje zmierzą się z reprezentacją Danii, która w czwartek pokonała po rzutach karnych Austrię (3-0 w jedenastkach). Mecz odbędzie się w niedzielę w Enschede, początek o godzinie 17:00.

Będzie to już drugie starcie tych drużyn w trakcie rozgrywanych w Holandii mistrzostw. Oba zespoły zmierzyły się również w fazie grupowej. Wówczas Holandia wygrała 1-0, dzięki bramce z rzutu karnego.

Holandia po raz pierwszy organizuje Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet. To dwunasta edycja tej imprezy. Cztery lata temu turniej rozegrano w Szwecji, a w finale Niemcy pokonały Norwegię 1-0. Dla Niemek był to szósty tytuł z rzędu. W tym roku Niemki nie obronią mistrzostwa, gdyż w ćwierćfinale przegrały niespodziewanie z Danią 1-2.