Holandia: Liga Mistrzów nie dla Ajaxu

Archiwum '17

Było blisko, ale się nie udało. W środę wieczorem Ajax zremisował na własnym terenie z Nice 2-2 i to francuska drużyna awansowała do ostatniej rundy eliminacji do fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Także pierwsze spotkanie pomiędzy tymi zespołami zakończyło się remisem. Wówczas było 1-1. Zwycięzcą dwumeczu zostało jednak Nice, ponieważ to ta drużyna zdobyła więcej bramek na wyjeździe.

Mecz w Amsterdamie zaczął się dla gospodarzy fatalnie. Już w trzeciej minucie goście wyszli na prowadzanie, po golu Arnauda Souqueta. Jeszcze w pierwszej połowie gola dla wicemistrzów Holandii zdobył jednak Donny van de Beek, a na początku drugiej połowy prowadzenie amsterdamskiemu klubowi dał Davinson Sanchez.

Kiedy wydawało się, że kolejna runda walki o Ligę Mistrzów jest już na wyciągnięcie ręki, na kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry wynik na 2-2 ustalił Vincent Marcel.

Kibice najsłynniejszego holenderskiego klubu mogą więc w tym sezonie zapomnieć o Lidze Mistrzów. Przygoda Ajaxu z europejskimi pucharami nie dobiegła jednak końca. Podopieczni Marcela Keizera powalczą jeszcze o awans do fazy grupowej Ligi Europy. O tym, kto będzie ich rywalem zdecyduje piątkowe losowanie.

Dla Ajaxu środowy mecz był pierwszym oficjalnym spotkaniem na własnym terenie od czasu tragedii Abdelhaka Nouriego. Ten dwudziestoletni, utalentowany gracz stołecznego klubu kilka tygodni temu stracił przytomność na treningu i zapadł w śpiączkę. Niestety późniejsze badania wykazały, że doznał bardzo poważnych uszkodzeń mózgu, a szanse na wyleczenie są bliskie zera. O tragedii tego chłopaka informowaliśmy na tych łamach TUTAJ

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego kilkadziesiąt tysięcy widzów zgromadzonych na Johan Cruijff Arena – w tym rodzina Nouriego – zobaczyło krótki, wzruszający film o tym młodym piłkarzu. W 34. minucie spotkania (34 to numer na klubowej koszulce Nouriego) gra została przerwana, a kibice i piłkarze oklaskami oddali hołd temu zawodnikowi.