Holandia: Ajax lepszy od Feyenoordu w hicie Eredivisie

Archiwum '17

Najlepsza drużyna ze stolicy kontra najlepszy zespół z drugiego największego miasta kraju. Starcie Ajax-Feyenoord, nazywane „Klasykiem”, to najważniejszy mecz w holenderskiej lidze piłkarskiej. W niedzielnej potyczce lepsi okazali się amsterdamczycy, ale to drużyna z Rotterdamu nadal zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.

Przed rozpoczęciem niedzielnego meczu na amsterdamskim stadionie ArenA sytuacja Ajaxu nie wyglądała za dobrze. Amsterdamczycy tracili do lidera z Rotterdamu sześć punktów. Porażka czy nawet remis z punktu widzenia Ajaxu praktycznie przekreślały szanse tej drużyny na tytuł mistrzowski. Ajax musiał wygrać i dopingowany przez ponad 51 tys. kibiców od razu rzucił się do ataku.

Na efekt nie trzeba było długo czekać. Już w pierwszej minucie spotkania Lasse Schöne potężnie uderzył z rzutu wolnego, zaskakując bramkarza Brada Jonesa. 1-0 dla gospodarzy, dopiero po kilkudziesięciu sekundach gry. Kiedy w 36. minucie młodziutki Brazylijczyk Neres podwyższył wynik na 2-0, wydawało się, że jest już po meczu.

Tym bardziej, że Ajax zdecydowanie dominował i stwarzał kolejne sytuacje do strzelenia gola. Skuteczność gospodarzy jednak szwankowała i mimo 24 prób strzelenia gola (wobec tylko 7 Feyenoordu) licznik zatrzymał się na dwóch bramach. W doliczonym czasie gry honorowego gola dla gości strzelił w dodatku Michiel Kramer i końcowy wynik klasyka brzmiał 2-1 dla Ajaxu.

Dzięki temu zwycięstwu amsterdamczycy w tabeli Eredivisie do prowadzącego Feyenoordu tracą już tylko 3 punkty. Trzecie w tabeli PSV (aktualny mistrz kraju) do Ajaxu traci 2, a do Feyenoordu 5 punktów. Do końca tegorocznej edycji Eredivisie pozostało sześć rund.